7 chýb pri určení trhovej ceny nehnuteľnosti.

21.08.2017

Keď sa ustanoví cena veľmi nízko prerobíte, ale ak sa ustanoví veľmi vysoko prerobíte tiež. Nie je to preklep. Ako je to možné ?

V prvom rade si treba položiť otázku : chceme nehnuteľnosť predať alebo ponúkať ? Ak vaša odpoveď je: chcete predať, tak sa môžete pokúsiť poučiť a vyhnúť sa najčastejším chybám, ktoré už urobilo mnoho predávajúcich pred vami.

1.     Ja sa neponáhľam

Ak ustanovíte cenu vysoko tak časom ju budete musieť znížiť až na cenu, ktorú budú kupujúci ochotní akceptovať. Argument ako "ja sa neponáhľam, veď ak sa niekto nájde tak ho predáme" vám v očiach kupujúcich tiež nepomôže. Takéto myslenie môže dokonca spôsobiť nepredajnosť vašej nehnuteľnosti.

Veď kto by dôveroval tovaru, ktorý sa zlacnil niekoľko krát, pretože ho do teraz nikto nechcel? Aká je to kvalita, keď jeho hodnota spadla aj o 40 % ?

Výsledok ? Ľudia začnú podozrievať vašu nehnuteľnosť, že s ňou nie je niečo v poriadku napr. narušená konštrukcia, problémoví susedia alebo okolie, právne vady ...

Internet

Ak budete mať chuť orientovať sa cenami ktoré sú na internete, skúste sa najprv zamyslieť. Sú ceny nehnuteľností, ktoré visia na inzertných stránka niekoľko mesiacov primerané ? Byt s reálnou cenou sa na internete ani nezohreje a niekedy sa ani nestihne zainzerovať. Ceny, ktoré sú na internete sú ceny ponukové. Väčšinou reálna cena, za ktorú sa nehnuteľnosť predá je nižšia aj o 10 - 20 %.

Výsledok? Potencionálni kupujúci si vybrali inú nehnuteľnosť s reálne stanovenou cenou, pre iných je opozeraná a tí ostatní sú presvedčení, že niečo nie je v poriadku, keď je v ponuke tak dlho.

Sused predal ....

Častý argument predávajúcich, ktorý sa odovolávajú na cenu, za ktorú predal sused alebo známi. Pri otázke,či videli aj kúpnu zmluvu, dostáva tento argument trhlinu. Veľa ľudí považuje takúto informáciu za citlivú záležitosť. A tak väčšinou či už z dôvodu vyvolať závisť, alebo práve naopak, aby ste nevedeli koľko predajom získali, vám pravdu nepovedia.

Cena dohodou

Tieto dve slová už dopredu záujemcov upozornia, že cena, ktorú požadujete je alebo veľmi vysoká a vy sa ju bojíte zverejniť, alebo že neviete koľko máte za nehnuteľnosť pýtať. Táto posledná možnosť môže pritiahnuť neželanú pozornosť špekulantov a po predaji zistíte že ste nehnuteľnosť predali s veľkou stratou.

Výsledok? Množtvo neefektívnych telefonátov zo zvedavosti, prípadne obhliadky s klientom, ktorý nemá také finančné možnosti, aby si nehnuteľnosť mohol kúpiť, podvod na vás.

Znalecký posudok

Na základe technického prevedenia a vybavenia nehnuteľnosti stanoví cenu nehnuteľnosti podľa tabuliek a koeficientov. Reálnu trhovú cenu, ale určí hlavne ponuka a dopyt. Z praxe vieme, že znalecká hodnota sa môže niekedy líšiť až do výšky 50 % z realnej trhovej ceny.

Delenie

Za 3 i byt, si kúpime dva 1 izbové byty v tej istej lokalite. Logicky by to moholo byť, ale realita je celkom iná. Rozdiel medzi 1 izbovým bytom a viac izbovým bytom sa niekedy pohybuje iba minimálne. Je to spôsobené tým, že ceny za "m2" boli vždy pri menších bytoch vyššieako pri väčších.

Minulosť a emócie

Cena nehnuteľnosti sa nedá stanoviť podľa toho, za koľko bola pred niekoľkými rokmi kúpená, koľko sa investovalo do jej rekonštrukcie, prípadne aké spomienky si na ňu uchovávate. Ľudia vidia stavbu, ktorá má teraz určitú trhovú hodnotu a nie sú ochotní priplatiť si za vaše spomienky a pocity.

Cenu za nehnuteľnosť je možné stanoviť pomocou rôznych zdrojov, ale asi najvýhodnejšie bude, ak vám to odhadne profesionál. Skúsený realitný maklér bude mať záujem vašu nehnuteľnosť predať a nie ponúkať. Zle stanovená cena môže byť v konečnom dôsledku pre vás horšia, ako cena, ktorú by ste dostali za predaj nehnuteľnosti aj po odrátaní provízie pre realitnú kanceláriu.

Viktória Brozová

© 2016 Viktória Brozová, Slovenskej jednoty 8, Košice 040 01
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky